Рјабков: Приоритет на Русија е да спречи директен судир меѓу земјите кои поседуваат нуклеарно оружје

Од:

Рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков денеска изјави дека безусловен приоритет на Русија, со оглед на ризиците од ескалација на украинската криза и севкупната непредвидливост на ситуацијата во светот, е да спречи директен конфликт меѓу земјите кои поседуваат нуклеарно оружје.

Сега има голема потреба да се обезбеди стратешка стабилност, да се задржи режимот на неширење на оружјето за масовно уништување и да се подобри ситуацијата во областа на контролата на оружјето, посочи Рјабков.

Тој предупреди дека во блиска иднина не може да се исклучи можноста за продлабочување на кризите во оние делови од светот, каде што САД сакаат да ја постигнат својата доминација.

Пред сè, гледаме раст на конфликтниот потенцијал во азиско-пацифичкиот регион, наведе Рјабков.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Убиен проруски началник, украински дипломат објави фотографија од телото: „Елиминиран еден од предавниците“

Ана Ололовска

Британско разузнавање: Украинците заробиле руски пилот платеник откако бил соборен авионот

Ана Ололовска

Зеленски: Украина не е тампон зона меѓу Западот и Русија, таа во иднина ќе биде членка на ЕУ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Хајдај: Бранителите мора да се повлечат од Северодоњецк

Ана Ололовска

Украина: Американските ракетни системи „ХИМАРС“ пристигнаа во земјата

А1он

УНЕСКО: Повеќе од 150 објекти од културата во Украина делумно или целосно уништени

Катерина Павлова-Николовска