Рјабков: Негативно гледаме на плановите на Шведска и на Финска за НАТО

Од:

Москва негативно гледа на плановите на Шведска и на Финска да се приклучат во НАТО, изјави денеска заменикот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Рјабков.

dobivaj vesti na viber

Тој истакна дека ширењето на Алијансата е дестабилизирачко и не придонесува за безбедноста на нејзините членки.

Според Рјабков, земјите во НАТО, како и Шведска и Финска што сакаат да се придружат, всушност „им поклонуваат дел од својот одбранбен суверенитет на САД“.

– Колку ќе биде мирен наредниот период за нашите северноевропски соседи, сериозено се сомневам. На крајот, тие дел од својот надворешнополитички и одбранбен суверенитет им го даваат на Вашингтон и на други таканаречени постари партнери во НАТО, смета Рјабков.

Како што тој додаде, во Москва жалат поради „разговори за евроатлантска солидарност, што се користат како параван за агресивни планови на Алијансата во однос на Русија“.

Би можело да ве интересира

Москва: САД се повеќе се директна страна во конфликтот

Катерина Павлова-Николовска

„Њујорк Тајмс“: Дали Русија ја користи Србија да поттикне конфликт на Балканот

Ана Ололовска

Чешка како претседавач со ЕУ ќе предложи укинување на визите за Русите на ниво на Унијата

Ана Ололовска

Куќен притвор за руската новинарка која се противи на инвазијата во Украина

Хил: Србија ќе влезе во НАТО кога тоа ќе го сакаат нејзините граѓани

Русија и Турција постигнаа договор за плаќање на гасот во рубљи