Рине: ЕУ нема повторно да преговара со Велика Британија за Брегзит

Од:

Премиерот на Финска, Анти Рине изјави дека Европска Унија нема повторно да преговара со Велика Британија за договор за Брегзит.

– Премиерот Рине повтори дека договорот за повлекување нема повторно да се отвора, изјави портпаролот на Рине.

Финска во моментот претседава со ЕУ, а британскиот премиер Борис Џонсон врши извесен притисок врз Унијата за повторно преиспитување на договорот за излегување на Велика Британија до ЕУ.

Би можело да ве интересира

Британија во солзи – учителка не стигна да одржи ниту еден час, коронавирусот ја покоси на 25-от роденден

Жарко Настоски

Фон дер Лајен: Вложивме милијарди во развој на вакцини, компаниите сега да го исполнат своето

Жарко Настоски

Захави: Убеден сум дека вакцините во Велика Британија ќе бидат испорачани согласно договорите

Ана Ололовска

Димитров и Османи во Брисел на средби со Борел и Лајчак

Португалското претседателство со ЕУ ќе настојува да почнат преговорите со Северна Македонија

Фајзер тврди дека ќе ја нормализира испораката на вакцини во ЕУ по 15 февруари

Жарко Настоски