Рине: ЕУ нема повторно да преговара со Велика Британија за Брегзит

Од:

Премиерот на Финска, Анти Рине изјави дека Европска Унија нема повторно да преговара со Велика Британија за договор за Брегзит.

– Премиерот Рине повтори дека договорот за повлекување нема повторно да се отвора, изјави портпаролот на Рине.

Финска во моментот претседава со ЕУ, а британскиот премиер Борис Џонсон врши извесен притисок врз Унијата за повторно преиспитување на договорот за излегување на Велика Британија до ЕУ.

Би можело да ве интересира

Воздушни мостови како алтернатива за карантин, предлог од Британија

А1он

Лајчак: Поддршка од 27 земји-членки на ЕУ за продолжување на дијалогот Белград-Приштина

А1он

Велика Британија од денеска го забранува сексот со лице од друго семејство и надвор од домот

Ана Ололовска

Шарма: Мерките внимателно ќе се укинуваат, по препораките на експертите

Ана Ололовска

Во Лондон уапсени 11 лица на протест заради убиството на афроамериканецот Флојд во Минеаполис

Ана Ололовска

Италија со предупредување до ЕУ дека ќе се распадне ако кон таа држава се однесува како кон лепрозен

А1он