Пластично шише како билет за превоз во Рим

Од:

Италијанската престолнина, заедно со уште неколку околни градови почна кампања за намалување на загадувањето. Така, во Рим од неодамна може за пластично шише да добиете едно возење во подземната железница.

По воведувањето слични мерки во Истанбул, сега и римјаните ќе можат да заштедат пари истовремено чувувајќи ја околината. Принципот е едноставен – на три станици во „Вечниот Град“, патниците имаат можност да рециклираат пластични шишиња во автоматите за возни билети и така да го добијат својот билет за метрото.

Иницијативата „Рециклирај и патувај“ ја покрена римската градоначалничка Вирџинија Раги. Тест-периодот со три станици ќе трае 12 месеци, а ако е успешен, ќе се вклучат и други станици во подземната железничка мрежа.

Италија има огромни проблеми со отпадот, а лете преполните контејнери се уште поголема опасност за здравјето.

Би можело да ве интересира

Делови од норвешки авион паѓале врз станбена населба во Рим

Татјана Ташкова

Авион на „Луфтханза“ поради технички проблеми се врати на аеродромот во Франкфурт

ВИДЕО: Нигериец скокна на крилото од авионот пред полетување

Татјана Ташкова

Авион на „Монтенегро ерлајнс“ принудно слета во Калуга, пилотот изгубил свест

Боинг 737 на руската компанија Утер принудно слета во Москва

Драма над Ламанш: Авион прогласи вонредна состојба по полетувањето