Ријад: Нормализирање на односите со Израел по решавањето на палестинското прашање

Од:

Министерот за надворешни работи на Саудиска Арабија, Адел ал-Џубеир, објави дека земјата нема целосно да ги нормализира односите со Израел додека не се постигне решение со палестинскиот народ врз основа на модел на две држави.

dobivaj vesti na viber

– Рековме дека Саудиска Арабија ја поддржува арапската мировна иницијатива. Всушност, ние ја предложивме. Јасно кажавме дека мирот доаѓа на крајот од тој процес, а не на почетокот, изјави денеска саудискиот министер за Си-Ен-Ен.

– Рековме и дека одлуките на земјите што ги потпишаа договорите Аврам со Израел се суверени одлуки на тие земји. Се надеваме дека овие одлуки ќе имаат позитивно влијание врз внатрешните напори на Израел, додаде министерот.

На прашањето дали Саудиска Арабија е подготвена да се приклучи на договорите Аврам, шефот на дипломатијата одговори дека кралството јасно рекло дека треба да има процес и тој процес мора да вклучува и спроведување на Арапската мировна иницијатива.

Арапската мировна иницијатива е всушност саудиски предлог за ставање крај на израелско-арапскиот конфликт што беше усвоен од Арапската лига во 2002 година, а беше потврден пет години подоцна и повторно во 2017 година.

Иницијативата нуди нормализација на односите меѓу арапскиот свет и Израел за целосно повлекување од окупираните територии, праведно решение на проблемот со палестинските бегалци и формирање на држава Палестина со главен град источен Ерусалим.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Саудиска Арабија намени 2,5 милијарди долари за Зелената иницијатива

Ана Ололовска

Саудиска Арабија вети 400 милиони долари хуманитарна помош за Украина

(ВИДЕО) Саудиец му се закани на новинар на Ројтерс: Погрешно информирате двапати, нема да има третпат

А1он

Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман именуван за премиер

Ана Ололовска

Саудиска Арабија уапси човек кој и го посвети аџилакот во Мека на Елизабета Втора

А1он

Во Саудиска Арабија запленети 46 милиони таблети амфетамин