Ријад ќе инвестира над 20 милијарди долари во воената индустрија во следните 10 години

Од:

Властите во Саудиска Арабија соопштија дека ќе инвестираат над 20 милијарди долари во својата воена индустрија во следните 10 години.

– Тоаа е дел од плановите на кралството за зголемување на трошоците за одбрана, изјави Ахмед бин Абдел Азиз ал-Охали, шеф на Генералниот директорат за воена индустрија.

– Повеќе од 10 милијарди долари ќе бидат издвоени за развој на одбранбената индустрија, како и за истражување и развој, изјави Ал Охали за Ал Арабија во Абу Даби.

Во Абу Даби треба да се отвори Меѓународната изложба на оружје ИДЕКС 2021.

Според него, до 2030 година, Саудиска Арабија ќе ги зголеми трошоците за истражување и модернизација на своите воени претпријатија од 0,2 на четири проценти од вкупниот буџет за одбрана. Кралството се обидува да го развие производството на оружје, така што до 2030 година може да потпише договори за повеќе од половина од своите воени набавки со локални компании.

Би можело да ве интересира

Саудиската коалиција уништила шест дронови на Хутите

Ана Ололовска

На мал аџилак во Мека ќе можат да одат само вакцинирани или со стекнат имунитет од Ковид-19

Жарко Настоски

Саудиска Арабија им нуди на Хутите план план за прекин на огнот во Јемен

Жарко Настоски

Хутите повторно нападнаа рафинерија во Саудиска Арабија

Жарко Настоски

Хутите собориле саудиски разузнавачки авион по воздушниот напад врз Сана

Ана Ололовска

Саудиската коалиција изведе воздушни напади врз позициите на проиранските Хути во Јемен

Ана Ололовска