Ријад го обвини Иран дека стои зад нападот на Хутите врз саудиски аеродром

Од:

Саудиска Арабија денеска го обвини Иран дека им наредил на јеменските шиитски бунтовници Хути да го извршат вчерашниот ракетен напад врз саудиски аеродром, при што беа повредени 26 лица.

– Натамошното агресивно однесување на иранскиот режим и неразумната ескалација, било директно или преку неговите милитантни групи, ќе доведе до тешки последици, изјави саудискиот заменик-министер за одбрана, принцот Халед бин Салман.

Хутите вчера извршија ракетен напад врз цивилниот аеродром во близина на планинското одморалиште Абха во југозападниот дел на Саудиска Арабија. Покрај 26-мината повредени, при нападот беа нанесени сериозни оштетување на терминалот на аеродромот, поради што тој беше затворен за сообраќај неколку часа.

– На ова злосторство на Хутите ќе одговориме со непоколеблива решителност. Нивниот избор да нападнат цивилен аеродром му ја покажа на светот неразумната ескалација на тензиите од страна на Иран и опасноста што тој ја претставува за регионалната безбедност и стабилност, изјави принцот Халед, кој е син на саудискиот крал Салман.

Принцот, при тоа, го обвини Иран дека во последниве 40 години „шири хаос, смрт и уништување, преку спонзорирање и финансирање на терористички организации“, нагласувајќи дека јеменските бунтовници Хути се ирански марионети.

Би можело да ве интересира

САД им издадоа визи на Рохани и Зариф

Зариф: Напад од САД или од Саудиска Арабија врз Иран ќе резултира со „сеопшта војна“

Трамп: САД можат да влезат во која било земја само со еден телефонски повик

Иран ќе им дозволи на жените да гледаат меѓународни фудбалски натпревари

Воена парада на Иран со 200 бродови во Персиски Залив

ОН испратија експерти во Саудиска Арабија да ги истражат нападите