Ри Џонг-хо: Подготвени сме за дијалог, но и за конфронтации со САД

Од:

Северна Кореја е подготвена за дијалог, но и за конфронтации со САД, изјави севернокорејскиот министер за надворешни работи Ри Џонг-хо.

-Доколку САД се уште сонуваат за тоа дека се ќе постигнат со санкции, мораме или да ги пуштиме да продолжат да сонуваат или да им ги растуриме соништата. Ако се обидат да ни се спротивстават со санкции и не го напуштат таквиот конфронтирачки став, тоа ќе биде нивната погрешна сметка, рече Ри, а пренесе севернокореската агенција КЦНА.

Тој го обвини американскиот државен секретар Мајк Помпео дека „ надвиснува темни сенки“ врз разговорите меѓу двете земји, тврдејќи дека Помпео е повеќе заинтересиран за сопствените политички амбиции отколку за актуелната надворешна политика на САД, пренесоа британските медиуми.

Лидерите на двете земји Доналд Трамп и Ким Џонг-ун на средбата во демилитаризираната зона меѓу двете Кореи, во јуни, договорија продолжување на преговорите за денуклеаризација на Полуостровот на ново на работни групи, но до тоа се уште не е дојдено.

Би можело да ве интересира

Нетанјаху: Планот на Трамп за Блискиот Исток ќе биде историски

Ана Ололовска

Правниот тим на Трамп ја почна одбраната на претседателот во Сенатот

Ана Ололовска

Зариф: Иран подготвен за преговори со САД

Ана Ололовска

ВИДЕО: Помпео скандалозно прекинал интервју со новинарка на Ен-пи-ар

Ана Ололовска

Демократите до Сенатот: Трамп е закана за американската демократија и повторно ќе го наруши законот, разрешете го

Ана Ололовска

Руди Џулијани: Ќе докажам дека фамилијата на Бајден е поврзана со корупција и криминал

Горјан Грнчаровски