Резников: Во Украина пристигнаa ракетни фрлачи од Велика Британија

Од:

Во Украина пристигна нова пратка оружје од Велика Британија, соопшти денеска украинскиот министер за одбрана Олексиј Резников.

dobivaj vesti na viber

– Во Украина пристигнаа ракетни фрлачи М270, појасни тој.

Резников на Твитер им се заблагодари на британскиот министер за одбрана, Бен Волас, како и на британските граѓани за претходно ветената донација.

– Вашата поддршка е многу важна за Украина. Нашата војска вешто ќе ја користи оваа „замена“ на бојното поле, додаде министерот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Украинците објавија воздушна фотографија од местото на масакрот на цивилите

А1он

Уште еден удар на Русија: Турските државни банки го суспендираа рускиот систем за плаќање „Мир“

А1он

Зеленски по најновиот руски масакр врз цивили: Крвожедни ѓубриња

А1он

Харков нема да биде припоен кон Русија поради контраофанзива од Украина

А1он

ВИДЕО: Претседателот на руски Дагестан побесне поради мобилизацијата

А1он

ВИДЕО: Руските сили напднаа цивилен конвој во Запорожје, најмалку 23 мртви

Катерина Павлова-Николовска