Режимот за намалено насилство во Авганистан стапува на сила на полноќ по локално време

Од:

Авганистански претставник денеска соопшти дека еднонеделното „намалување на насилството“ меѓу талибанците, САД и авганистанските безбедносни сили ќе почне многу брзо. Изјавата е дадена пред можното потпишување договор меѓу Вашингтон и бунтовниците.

– Намалувањето на насилството ќе започне од 22 февруари и ќе трае една недела, рече Џавед Фајсал, портпарол на Советот за национална безбедност на Авганистан.

Би можело да ве интересира

Размена на талибанските затвореници и авганистанските војници

Ана Ололовска

Талибанците подготвени за прекин на огнот поради коронавирусот

А1он

Најмалку седум цивили загинаа при експлозија на бомба во Авганистан

Ана Ололовска

Најмалку 19 загинати во напад врз авганистанските безбедносни сили

Ана Ололовска

Авганистанската Влада повторно одбива да ослободи талибански затвореници

Ана Ололовска

Кабул три седмици под карантин поради коронавирусот

Ана Ололовска