Репортери без граници поднесе тужба против саудискиот принц поради убиството на Кашоги

Од:

Организацијата Репортери без граници поднесе тужба во германското Јавно обвинителство против саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман и други високи владини претставници за убиството на новинарот Џамал Кашоги, соопши судот.

Во тужбата напишана на околу 500 страници, поднесена до германскиот федерален суд во Карлсру, при што се укажува на неосновано притворање на повеќе од 30 новинари и убиството на колумнистот на Вашингтон пост, Џамал Кашоги во Конзулатот на Саудиска Арабиија во Истанбул во 2018 година.

Принцот Мухамед бин Салман негира каква било вмешаност во убиството на Кашоги.

Репортери без граници наведе дека „тие кои се одговорни за прогон на новинарите во Саудиска Арабија, вклучително и убиството на Кашоги мора да одговараат за своите злосторства“.

Би можело да ве интересира

„Репортери без граници“: Македонија две места погоре на листата, критики за државните реклами во медиумите

Жарко Настоски

Репортери без граници: Новинарството е блокирано во 130 земји

Ана Ололовска

Репортери без граници: Културата на неказнивост продолжува во С.Македонија

Ана Ололовска

ОН потврдија дека саудиски службеник се заканил на експертка што ја водеше истрагата на Кашоги

Ана Ололовска

Висок саудиски претставник упатил смртни закани кон независниот истражител на ОН за убиството на Кашоги

Го осудуваме убиството на Кашоги и бараме истрага, порача британскиот премиер Џонсон

Жарко Настоски