Репортери без граници го осудува апсењето на уредничка на медиум во Египет

Од:

Меѓународната организација „Репортери без граници“ го осуди апсењето на Нора Јунис, уредничка на еден од неколкуте преостанати независни медиуми во Египет и ги повика властите во земјата веднаш да ја ослободат и да ги отфрлат сите обвиненија.

Нора Јунис, уредничка на веб-страницата Ал-Манасa, беше уапсена вчера откако безбедносните сили извршија рација во нејзината канцеларија во Каиро

Таа е обвинета за водење веб-страница без дозвола за работа“, соопшти Ал-Манас.

„Со постојани административни одложувања, властите спречуваа Ал-Манас да се легализира, поради што недостига официјална дозвола за работа, што е причина за судска постапка,  соопшти „Репортери без граници“.

Тие ги повикаа египетските власти да престанат со прогонот на независните медиуми.

Во Египет е потребно медиумите да имаат лиценца за работа, но неиздавањето дозвола честопати се користи како изговор за замолчување на медиумите што ја критикуваат власта. 

Би можело да ве интересира

Новинарите реагираат на најавите за владини реклами во медиумите: Лага е дека ние сме го барале тоа

Жарко Настоски

Владата ќе основа медиумски фонд за проекти од јавен интерес

Жарко Настоски

„Репортери без граници“: Македонија две места погоре на листата, критики за државните реклами во медиумите

Жарко Настоски

Репортери без граници: Културата на неказнивост продолжува во С.Македонија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Голема железничка несреќа во Египет, повредени најмалку 97 лица

ВИДЕО: Мумифицирани останки од 22 египетски кралеви и кралици преместени во ново почивалиште

Ана Ололовска