Ренци: Мелони ми е ривал, а дека сега во Италија постои ризик од фашизам е апсолутно лажна вест

Од:

Мелони ми е ривал, ние ќе продолжиме да се бориме меѓусебно, но, идејата дека сега во Италија постои ризик од фашизам е апсолутно лажна вест, рече поранешниот италијански премиер матео Ренци.

dobivaj vesti na viber

Лидерот на „Италија вива“ ова го изјави во интервју за Си-ен-ен од Токио, каде присуствуваше на погребот на поранешниот јапонски премиер Абе Шинѕо.

– Ние во Италија, за жал, го менуваме премиерот речиси секоја година. Ние треба да ги смениме правилата за да обезбедиме стабилност. Јас бев против Џорџа Мелони, ние израснавме заедно во политиката, но сме, и секогаш ќе бидеме ривали. Истовремено, сметам дека таа не е опасност за италијанската демократија, додаде Рензи коментирајќи го исходот од изборите.

Италијанската крајнодесничарска партија „Браќа на Италија“, предводена од Џорџа Мелони, освои 26 отсто од гласовите на изборите, а нејзината десничарска коалиција има убедливо мнозинство во Парламентот, покажаа конечните изборни резултати објавени денеска.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Јапонија, Велика Британија и Италија ќе разработуваат проект за нов борбен авион

Ана Ололовска

Во свлечиштето во Италија загинаа две деца и бебе

Горан Наумовски

ВИДЕО: Катастрофални свлечишта и поплави во Италија, бројот на жртвите расте

Ана Ололовска

Облечени како гладијатори се сликале со туристи во Рим, па им изнудувале пари

Ана Ололовска

Италија: Прогласена вонредна состојба во Искија по лизгање на земјиштето

Ана Ололовска

ВИДЕО: Се бараат преживеани по свлечиштето во Италија, заробени семејства чекаат помош

Ана Ололовска