Рекордно топење на мразот на Гренланд

Од:

Топењето на мразот на Гренланд лани повторно се зголеми и го урна претходниот рекорд за 15 отсто, предупредуваат научниците.

dobivaj vesti na viber

Според новата анализа, нивото на распаѓање е „невидено“, врз основа на мерењата почнати уште во 1948 година.

Непосредна причина за огромната загуба на мразот е фактот дека високите системи за притисок на воздухот минатото лето беа блокирани над Гренланд, но авторите на анализата веруваат дека емисиите на јаглерод го воведуваат овој остров во ерата на екстремно топење, пренесува Би-Би-Си.

Студијата укажува дека уделот на Гренланд во глобалното ниво на морето значително се зголеми во последните 30 години, бидејќи е зголемено количеството на стопен мраз.

Меѓународниот извештај од декември минатата година посочува дека Гренланд губи мраз седум пати побрзо отколку во текот на 90-тите години.

Новата студија потврдува дека овој тренд продолжува.

Истражувачите тврдат дека Гренланд во текот на целата година изгубил 532 гигатони мраз, што е значително зголемување во однос на 2012 година.

Научниците објаснуваат дека ова количество на стопен мраз додава 1,5 милиметри на глобалното ниво на морето, што е околу 40 проценти од просечното зголемување за една година.

Според пресметките на данскиот климатолог Мартин Стендел, загубата на мраз од минатата година е доволна за да ја покрие цела Велика Британија со околу 2,5 метри вода.

Би можело да ве интересира

ОН ќе го објават Прирачникот за решенија за климатски промени

Ана Ололовска

Данска се извини за „нехуман“ експеримент врз деца од Гренланд

А1он

Покривката на Гренланд загуби 4.700 милијарди тони мраз

Ана Ололовска

За ЕУ постигнатиот договор на климатската конференција КОП26 ги одразува целите на Парискиот договор

Ана Ололовска

За шефот на ОН, заклучоците од конференцијата за климата се добредојдени чекори напред но недоволни

Ана Ололовска

Британскиот премиер постигнатиот меѓународен договор за климата го оцени како голем чекор напред

Ана Ололовска