Рекордни 1.747 новозаразени во Австрија

Од:

Во Австрија се регистрирани рекордни 1.747 новозаразени со коронавирусот, и иако се работи за корегирани податоци, ваква бројка немаше ниту на врвот на првиот бран од епидемијата во земјата.

Според првите податоци на надлежните органи, имало 2.317 нови случаи.

Причината за исправката е што бројките во ЕМС системот не биле „исчистени“ од дупли пројави.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: „Немој да ти залепам шамар“ – нова кавга за заштитна маска, овој пат во Белград

Жарко Настоски

Рекордни 418 заболени и четворица починати од Ковид-19 во Косово

Жарко Настоски

Демостат: Во Србија конфузија и недоверба на информациите за корона

Жарко Настоски

Ора њуз: Албанија кон втор карантин, ги заострува мерките против Ковид-19

Ана Ололовска

Неколку часа пред карантинот – забава во ноќен клуб во Солун

Ана Ололовска

Ковид-19: Нови црни рекорди во Германија и САД, Белорусија ги затвора границите

Ана Ололовска