Рекорден пораст на новозаразени во Аргентина

Од:

Во Аргентина денеска е регистриран рекорден број од 3.604 нови случаи на коронавирус, а земјата која на почетокот успешно одговори на пандемијата сега се бори со зголемување на бројот на заразени.

Ова е прв ден од почетокот на епидемијата кога дневното зголемување на бројот на новозаразени надмина 3.000, додека вкупниот број на случаи се искачи на 87.030.

Во изминатите 24 часа нема смртни случаи, а од почетокот на пандемијата има вкупно 1.694 починати.

Аргентинска Влада на левиот центар кон средината на март воведе строги мерки за затворање, кои се олеснети во поголемиот дел од земјата, но минатиот месец повторно беа вратени во Буенос Ајрес.

Пандемијата и нанесе голем удар на економијата на земјата, која веќе две години е во рецесија и должничка криза.

Економистите годинава очекуваат пад на економијата од 12 проценти.

Би можело да ве интересира

САД: Седум милиони заразени со коронавирус

А1он

Казнети 630 луѓе кои не носеле маски во изминатото деноноќие

А1он

Британија го зголемува финансиското учество во СЗО, но бара реформа

А1он

Германски експерт: Карантинот не е решение, владите да не подлегнуваат на масовната хистерија

А1он

Лондонскиот градоначалник бара да се забрани одење по гости во време на пандемија

А1он

Прогласен карантин во најголемите градови во Велс

А1он