Рекорден пад на реалните плати во Велика Британија

Од:

Реалните плати на работниците во Велика Британија забележаа пад во тримесечниот период, заклучно со јуни, најсилно откако одделението за статистика почна со објавување податоци.

dobivaj vesti na viber

Во периодот од април до јуни платите пораснале за 4,7 отсто, објави Канцеларијата за национална статистика во текот на вчерашниот ден.

Инфлацијата во јуни достигна 9,4 отсто, највисоко ниво во 40 години, а својот врв би требало да го достигне кон крајот на годинава. Тогаш, се очекува да изнесува 11 проценти.

Тоа значи дека реалните плати паднале за 4,1 отсто, што е најсилно откако Канцеларијата за национална статистика почна да евидентира податоци во 2001 година.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Трас критикувана за нејзиниот „план за раст“: Требаше подобро да го подготвам теренот

Ана Ололовска

Велика Британија парализирана од штрајкот на синдикатите во железницата

Ана Ололовска

Шкотска национална партија: Ние сме еден народ и бараме независност. Аргумент? Го признавте Косово

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Британската премиерка: Украинците го надмудрија Путин

Ана Ололовска

Велика Британија прогласи период на национална жалост за кралицата

А1он

Велика Британија утре добива нов премиер

Ана Ололовска