Рекорден број починати од Ковид-19 во Русија

Од:

Во Русија е потврден рекорден број на смртни случаи од коронавирус на дневно ниво, откако во изминатите 24 часа се регистрирани 320 починати, соопшти Центарот за борба против Ковид-19.

Досега во земјата од коронавирусот вкупно починале 26.589 луѓе.

Во изминатото деноноќие се регистрирани нови 16.550 заразени случаи, со што вкупниот број на инфицирани од почетокот на пандемијата достигна 1.547.774.

Во Русија од утре ќе биде обврзно носење на заштитни маски на места за масовно собирање, во јавниот превоз, такси возилата, лифтовите и на паркинзите, истакна директорката на надзорното тело за право на потрошувачите и благосостојба на луѓето, Ана Попова.

Владата прецизира дека местата за масовни собирања вклучуваат јавни простори во населбите и градските области, кадешто можат да се соберат повеќе од 50 луѓе.

Во некои руски градови, меѓу кои и Москва, носењето маски е веќе задолжително во јавниот превоз.

Би можело да ве интересира

Нов црн рекорд во Индија, речиси 4.000 луѓе починаа од Ковид-19 во изминатиот ден

Жарко Настоски

Укинат задолжителниот карантин за македонските државјани во Албанија

Жарко Настоски

Меси организирал тимска вечера со 50 луѓе, ќе го казнат колку што заработува за четири часа

Жарко Настоски

Вакцинираните Германци од денес не мораат да ги почитуваат заштитните мерки

Жарко Настоски

Клуге: На добар пат сме да се спречи пандемијата, но не треба да се брза со укинување на мерките

Жарко Настоски

Првпат по десет месеци Израел забележа под 100 тешко заболени лица со Ковид-19

Ана Ололовска