Рекорден број мигранти во еден ден го преминаа Ла Манш кон Велика Британија

Од:

Околу 700 мигранти го преминаа Ла Манш со 14 мали чамци, што е рекорден број премини во еден ден од почетокот на оваа година, соопшти денеска британското Министерство за одбрана.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението се наведува дека каналот меѓу Велика Британија и Франција вчера го поминале 696 мигранти, а претходниот рекорд е забележан во април кога поминале 651 мигрант.

Француските власти запреле брод со 35 луѓе, јави Би-Би-Си.

Податоците на британската влада покажуваат дека повеќе од 17.000 луѓе го преминале каналот и пристигнале во Велика Британија од почетокот на годинава.

Лани со брод од Франција пристигнале 28.526 лица, а во 2020 година 8.404 од нив.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

По двете несреќи со мигранти во Грција, Мицотакис ја повика Турција да соработува

А1он

Колку електрична енергија дневно има Франција: Одговорот граѓаните ќе го добиваат по временската прогноза

А1он

Париз разгледува опции за нова испорака на системи „Сезар“ во Украина

Ана Ололовска

Сијарто: Заеднички ќе ја браниме границата на Србија и на Македонија

Во две несереќи со мигранти во Грција загинаа 17 лица, десетици се исчезнати и над 80 спасени

А1он

Шолц: Потребни ни се мигрантите