Рекорд во САД: За една недела 430 убиени и над 1.000 повредени при оружени напади

Од:

Во САД е регистриран нов неделен максимум на инциденти со огнено оружје – во периодот од 17 до 23 јули имало 915 случаи, 430 лица загинале и 1.007 биле повредени, јави Ен-Би-Си и организацијата Gun Violence Archive.

Статистичките податоци покажуваат драстично зголемување на тој вид инциденти во последниве години. Во 2020 година, 43.000 Американци загинаа од огнострелни рани. Оваа година, бројот на загинати достигна 23.000 од јануари, повеќе од 800 лица на возраст под 18 години.

Американскиот претседател Џо Бајден предложи голем број прогресивни мерки за намалување на најсериозните пропусти во правниот статус на набавка и носење оружје, но се уште нема напредок во таа насока.

Би можело да ве интересира

Критики за Фаучи поради наводни сурови експерименти со кученца

А1он

Калилзад: САД не извршија доволен притисок врз претседателот Гани за поделба на власта со талибанците

Ана Ололовска

Вашингтон очекува разјаснување од Анкара за протерувањето дипломати

Пекинг му порача на Бајден: Не се обидувајте да не тестирате, Тајван е дел од Кина

А1он

Камилов: Узбекистан нема да распореди американски воен контингент на своја територија

А1он

Остин одби да „шпекулира“ за американската интервенција во одбрана на Тајван

А1он