Реката Висла во Варшава го достигна досега најниското ниво

Од:

Најголемата река во Полска, Висла во Варшава го достигна најниското ниво од почетокот на мерењето, кон крајот на 18. век, соопшти полскиот Институт за метеорологија и хидрологија.

Нивото на Висла вчера во главниот град на Полска достигна 61 сантиметар и според Институтот се очекува натамошен пад следните денови.

Нивото на водата на реката Висла се мери од 1799 година, а претходниот рекорд на најниско ниво беше регистриран во 1992 година и изнесуваше 68 сантиметри.

Полицијата им препорача на жителите на Варшава да не се обидуваат да преминуваат преку реката и покрај ниското ниво, бидејќи дното е мошне нерамно.

Би можело да ве интересира

Злосторство во Полска: Пронајдени тела на три бебиња, мајката осомничена за убиство и инцест

Горан Наумовски

Сантос се уште не знае дали ќе остане селектор на Полска

Горан Наумовски

Лукашенко: И наредив на владата да ги обнови контактите со Полска

Полска испраќа 2.000 војници на границата со Белорусија

Еден рудар загина, петмина се повредени во подземен земјотрес во полски рудник

Полскиот историчар Рубаха тврди: Илинденското востание го раководеле Бугари

Орце Костов