Рејтингот на Трамп стабилен, иако голем дел од граѓаните не ја одобруваат неговата политика кон Русија

Од:

Повеќе од половината Американци не одобруваат политиката на претседателот Доналд Трамп кон Русија, но тоа не влијае врз неговата популарност.

Според резултатите на најновата анкета на Институтот Ипсос, спроведена по средбата на Трамп со рускиот претседател Владимир Путин, 42 проценти од регистрираните гласачи се изјасниле дека се согласуваат со политиката на американскиот претседател.

Но, 55 отсто од испитаниците, меѓу кои и регистрирани гласачи не го одобруваат начинот на кој Трамп раководи со односите со Русија, додека 37 проценти се согласуваат.

Меѓу републиканците 71 отсто изјавија дека немаат ништо против политиката на Трамп кон Русија, додека со таков став меѓу демократите се 14 проценти.

Трамп и понатаму имаа голема поддршка помеѓу републиканските гласачи и покрај критиките кои доаѓаат од партиските лидери поради неговите изјави и постаки на средбата и заедничката прес конференција со Путин во Хелсинки.

Поголемиот број регистрирани гласачи – 59 проценти се согласуваат со заклучоците на американските разузнавачки агенции дека Русија се обидела да влијае врз изборите во САД. Само 32 отсто од републиканците се согласуваат со наводите на разузнавачите, додека кај демократите е висок процентот – 84.

Анкетата открива и јасна поделба помеѓу републиканските и демократските гласачи кога станува збор дали Русија треба да се смета за непријател.

Вкупно 38 отсто од регистрираните гласачи сметаат дека Русија е непријател на САД, а речиси исти процент испитаници се изјасниле дека Русија е „конкурент“, а само за осум отсто е „пријател“.

Русија како непосредна закана е за 27 проценти од регистрираните гласачи во САД.

Би можело да ве интересира

Вашингтон пост: САД ќе донираат милиони вакцини против Ковид-19 од „Фајзер“

А1он

Националната гарда ќе и помага на полицијата на протестот во Вашингтон

А1он

Вашингтон подготвен за протести на приврзаници на Трамп

А1он

ВИДЕО: Нов проблем за Бајден, илјадници миграни чекаат под мост во Тексас

Париз откажа гала вечара во Вашингтон поради „избрзaниот“ договор меѓу САД и Австралија

А1он

Прв американско-црногорски економски дијалог: САД го поддржуваат влезот на Црна Гора во ЕУ

А1он