Регистрирани првите два случаи на коронавирус во Иран

Од:

Потврдени се првите случаи на коронавирус во Иран откако две лица се заразени, пренесе иранската полуофицијална агенција Исна, повикувајќи се на наводи на иранските власти.

Агенцијата, меѓутоа, не ја наведува националната припадност на заразените, пренесуваат американските медиуми.

Претставникот на Министерстото за здравство, Кијануша Џаханпура, потврди дека изминатите два дена биле откриени неколку сомнителни случаи на новиот коронавирус.

Бројот на заразени од коорнавирус во Кина денеска се зголеми на 74.185, а на починати на 2.004.

Би можело да ве интересира

Иран „секогаш ги поздравува“ разговорите со Саудиска Арабија

Ана Ололовска

Рохани: Збогатувањето на ураниум до 60 отсто е „одговор на злото“

Ана Ололовска

Иран очекува да произведе збогатен ураниум до 60 отсто

Ана Ололовска

Лавров: ЕУ ги загрозува преговорите со воведување санкции за Иран

Ана Ололовска

Зариф во писмо до Гутереш: Инцидентот во Натанц е нуклеарен тероризам

Ана Ололовска

Лавров во Техеран ќе разговара за нуклеарниот договор и кибер нападот врз Натанц

Ана Ололовска