Редфилд: Новиот советник за Ковид-19 погрешно го информира Трамп, епидемијата не е блиску до крајот

Од:

Директорот на американскиот Центар за контрола на болестите и превенција, Роберт Редфилд денеска изјави дека на епидемијата во САД не ѝ се гледа крајот, што е спротивно на тврдењата на претседателот Доналд Трамп дека таа привршува во земјата.

– Не сме ни блиску до крајот, посочи Редфилд.

Тој изрази и загриженост дека д-р Скот Атлас од работната група за Ковид-19 проследува неточни информации до Трамп.

Врвниот стручњак рече дека Атлас му сервира на претседателот погрешни информации за редица прашања, вклучувајќи сомнежи во ефикасноста на заштитните маски, за тоа дали младите луѓе се подложни на вирусот, како и за потенцијалните придобивки од ткн. „имунитет на стадо.“

– Се што кажува е неточно, истакна Редфилд, алудирајќи на новоназначениот советник.

Би можело да ве интересира

Повторно четирицифрен број новозаразени во Грција, локален карантин за уште три града

Жарко Настоски

ВИДЕО: Жена брутално исфрлена од автобус во препирка поради неносење маска

Жарко Настоски

Само 10 држави во светот не пријавиле ниту еден случај на коронавирус

Ана Ололовска

Се зголемува бројот на заразени во Европа, рекорди на Балканот

Ана Ололовска

Во Филаделфија пронајдено комбе полно се експлозив

Ана Ололовска

Мицотакис најави нови мерки за справување со вториот бран на Ковид-19

Ана Ололовска