Речиси 700 починати од Ковид-19 во Британија – најмногу во последните шест месеци

Од:

Во последните 24 часа во Велика Британија се пријавени 696 смртни случаи од коронавирусот, што е највисок дневен биланс од 5 мај.

Тоа се 88 смртни случаи повеќе од претходниот ден, јави Би-Би-Си.

Британската Влада, исто така, соопшти дека се регистрирани 18.213 новозаразени, што е голем скок од вчера кога имаше 6.914.

Од почетокот на епидемијата во Велика Британија се регистрирани вкупно 1.557.007 заразени лица, од кои 56.533 починале.

Би можело да ве интересира

„Помогнете ми, моето дете“: Мајка избезумено барала помош кога четири кучиња ја изгризале нејзината ќерка

Ана Ололовска

Путин: Ако Британија испрати муниција со ураниум ќе реагираме

Катерина Павлова-Николовска

Извештај: Лондонската полиција е расистичка, сексистичка и хомофобична

Горан Наумовски

Во Лондон ќе се одржи голема конференција за воените злосторства во Украина

Ана Ололовска

Се појавија нови информации за потеклото на короната: СЗО бара Кина да ги објави

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Фиат 500 лета во воздух, снимката е страшна, а епилогот неверојатен

Предраг Петровиќ