Речиси 500 луѓе се евакуирани од Азовстал и Мариупол

Од:

Во заедничка операција на ОН и Црвениот крст евакуирани се речиси 500 луѓе од Азовстал, Мариупол и околните области, објави на Твитер генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. Евакуацијата е изведена преку два хуманитарни конвои.

dobivaj vesti na viber

„Се надевам дека континуираната координација со Москва и Киев ќе овозможи уште повеќе хуманитарни прекини на огнот за да се овозможи безбедно минување на цивилите“, напиша Гутереш.

Би можело да ве интересира

Зеленски од членките на НАТО побара поголема финансиска и помош во оружје

Ана Ололовска

САД и нивните сојузници замрзнаа 330 милијарди долари од почетокот на руската инвазија врз Украина

Ана Ололовска

Санчез до Путин: Нема да победиш во војната против Украина

Ана Ололовска

Шолц: НАТО ќе испраќа оружје во Украина сè додека тоа е потребно

Ана Ололовска

Властите во окупираната област Херсон подготвуваат референдум

Ана Ололовска

Џонсон: Путин да беше жена, немаше да ја нападне Украина

Ана Ололовска