Речиси 400 нови смртни случаи од горештините во Холандија

Од:

Речиси 400 луѓе повеќе во однос на просечниот број смртни случаи починале во Холандија за време на неодамнешниот рекорден топлотен бран, соопшти денеска холандската статистичка агенција ЦБС.

Во текот на третата седмица од јули, односно од 22 до 29 јули, во Холандија починале 2.964 лица, што е за околу 15 отсто повеќе смртни случаи за време на просечна летна недела. Бројот на починати во Холандија за време на таа седбица може да се спроеди само со стапката на смртност за време на топлотните бранови во 2006 година, кои беа најдолги во таа земја.

Повеќето смртни случаи биле бо источна Холандија, каде температурите беа повисоки и топлотниот бран траеше подолго отколку во другите делови на земјата.

Би можело да ве интересира

Холандија одбива да учествува во враќањето на деца на припадници на Исламска држава

Во Холандија пронајдени 25 слепи патници во контејнер ладилник на брод што пловел кон Велика Британија

Ана Ололовска

Автомобилите во Холандија успоруваат до 100 км/час поради загадувањето

Ана Ололовска

Холандија ја ограничува брзината на возилата заради намалување на загадувањето со азот

Ана Ололовска

Холандската Влада е против прифаќање деца и жени од Сирија

Ана Ололовска

Суд: Холандија да помогне при враќање на децата од Сирија