Речиси 300 заразени со коронавирус во фабрика што прави сендвичи за вработените во „Маркс и Спенсер““

Од:

Речиси 300 вработени во британска фабрика која произведува сендвичи за трговскиот синџир „Маркс енд Спенсер“ се позитивни на Ковид-19.

Фабриката „Гринкор“ од Нортемптон, каде се вработени 2.100 луѓе соопшти дека дел од работниците се во самоизолација.

„Гринкор“ наведе дека 79 работници биле позитивни на Ковид-19, поради што компанијата вовела приватна програма за тестирање, при што се откриени уште 213 случаи, односно вкупно 292.

Би можело да ве интересира

Ќе се апсат оние кои поттикнуваат „Движењето против употреба на маска“ во Грција

Ана Ололовска

Претседателот на Европскиот совет во карантин

Ана Ололовска

204 нови случаи на коронавирус во Хрватска

Ана Ололовска

Јапонската компанија Фуџифилм има лек со кој се крати лекувањето од Ковид-19

Ана Ололовска

Од почетокот на туристичката сезона, во Грција регистрирани 1.238 случаи на Ковид-19 кај посетители

Ана Ололовска

Во САД од Ковид-19 веќе умреа 200.000 лица, Трамп: Штета што тоа се случи

Ана Ололовска