Речиси 25.000 новозаразени во Италија, починале 205 лица

Од:

Италија регистрира рекордни 24.991 новозаразени со коронавирусот во изминатите 24 часа, а уште 205 лица починале од Ковид-19, соопшти денеска Министерството за здравство.

Ова го урна вчерашниот црн рекорд кога беа евидентирани 21.994 нови случаи.

Од почетокот на пандемијата во Италија од Ковид-19 починале вкупно 37.905 лица, а регистрирани се 589.766 заразени.

Северниот регион Ломбардија и понатаму е најтешко погоден, со регистрирани 7.558 нови случаи во последните 24 часа, за разлика од вчерашните 5.035.

Би можело да ве интересира

Мишел: Светот е неподготвен, потребен е договор за пандемии

Ана Ололовска

Фејсбук ќе блокира дезинформации во врска со вакцината против Ковид-19

Ана Ололовска

Гејтс: Состојбата се очекува да се нормализира до пролет

Ана Ололовска

Бајден: Ќе се вакцинирам јавно кога Фаучи ќе каже дека е сигурно

Ана Ололовска

Собјанин: Москва подготвена за вакцинација, почнува пријавување на граѓаните

Ана Ололовска

ЕХФ го одложи мечот Вардар – ПСЖ поради коронавирусот во редовите на црвено-црните

Жарко Настоски