Речиси 13.000 Палестинци загинаа во конфликтот во Појасот Газа

Од:

Палестинското Министерство за здравство денеска соопшти дека од почетокот на израелскиот напад врз Појасот Газа на 7 октомври, бројот на загинатите Палестинци се искачи на 12.916, додека бројот на ранетите достигна околу 32.850.

Се додава дека повеќе од 4.500 Палестинци се уште се водат како исчезнати, вклучително и 3.500 деца за кои се верува дека се заробени или затрупани под урнатините.

Би можело да ве интересира

Лекар ја обвини израелската армија дека користела фрагментарни проектили

Палестинските власти ја обвинија израелската армија дека уапсила околу стотина жители на Газа

Горан Наумовски

Ослободени се тројца тајландски заложници

Ритер: Важна победа за Хамас и понижувачки пораз за Израел

Хагари: Израелските сили го користат примирјето за да се подготват за следната фаза

Бајден: Денешното ослободување на заложниците е само почеток

Горан Наумовски