Реакција на Русија за победа на Украина на Евросонг

Од:

На 66. Избор за песна на Евровизија во Торино, Украина победи убедливо, завршувајќи го натпреварувањето со 631 поен.

dobivaj vesti na viber

Како и секогаш, мислењата се поделени – едни сметаат дека победата на Украина е неоправдана и политизирана, додека други сметаат дека песната „Стефанија“ била навистина најдобра.

По претседателот на Украина, Вoлoдимир Зеленски, кој се огласи и рече дека ова е голема победа за Украина и дека светот ја препознал нивната храброст, реакција стигна и од Русија.

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова на Фејсбук ги сподели своите впечатоци:

„ Ќе се согласите, без победата на Украина на Евровизија, сликата за тоа што ѝ се случи на оваа земја не би била целосна. Народни носии и музички инструменти, бабарога на жици, брејк денс и извици за Азовстал. Овации од Европа“ напиша Захарова.

Би можело да ве интересира

Русија ги вклучи Цукерберг и Мета во екстремистичките организации

Горан Наумовски

Форбс Украина: Русија потроши четвртина од својот буџет за војната во Украина

А1он

ВИДЕО: Жени од Русија организираа погреб на Бајден

ВИДЕО: Ужасни сцени во руски град, човек пукаше среде улица, уби тројца

Украина: Нуклеарните реактори беа исклучени од електричната мрежа првпат по 40 години

А1он

Захарова: Без помошта на Западот, режимот на Зеленски немаше да издржи ниту еден ден

А1он