Реакции на говорот на Путин: „Никогаш нема да прифатиме анексија“

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин претседаваше со церемонијата на анексија на четирите украински региони кои беа делумно окупирани од руските воени сили, што ја ескалира седуммесечната војна и ја воведе во непредвидлива нова фаза.

dobivaj vesti na viber

„Тоа е волја на милиони луѓе“, рече тој во говорот одржан пред стотици високи функционери во салата Свети Џорџ во Кремљ.

„Нелегалната анексија нема да промени ништо. Целата анектирана територија е окупирана од Путин, таа е украинска земја и секогаш ќе биде дел од Украина“, коментира Фон дер Лајен.

Британската премиерка Лиз Трас изјави дека Британија никогаш нема да ги прифати регионите Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје како што било друго освен украинска територија, пренесе Ројтерс.

Би можело да ве интересира

Кремљ: Путин му рекол на Шолц дека пристапот на Западот кон Украина е „деструктивен“

А1он

Кремљ: Путин е отворен за разговори за можно решение во Украина

А1он

Бајден „подготвен на средба со Путин“ ако со тоа се стави крај на војната во Украина

Ана Ололовска

Макрон: Путин направи голема грешка кога ја започна војната во Украина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) ЕУ сака специјален суд за руските воени злосторства: „Мора да платат“

Катерина Павлова-Николовска

Путин предложи: Нова унија со Казахстан и Узбекистан?

А1он