Размена на талибанските затвореници и авганистанските војници

Од:

Авганистанската Влада денеска ќе ослободи 100 талибанци од затвор, а талибанците за возврат ќе ослободат 20 припадници на авганистанските безбедносни сили, изјави неименуван авганистански претставник.

Размената на затвореници е дел од мерките за градење доверба, што се смета за клучна за успех на мировниот договор потпишан помеѓу САСД и талибанците, војна што траеше речиси две децении.

Ослободувањето на 100 талибански борци е прв чекор во размената на 6.000 затвореници помеѓу авганистанската Влада и талибанците.

Талибанците се уште не ги коментираа наводите за ослободување на нивните борци.

Би можело да ве интересира

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот врз новинарите во Кабул

Ана Ололовска

Авганистан: Подметната бомба во автобус, загинаа новинар и возач

Ана Ололовска

Во Авганистан рекорден број на заразени со коронавирусот во еден ден

Ана Ололовска

Трамп сака да ги повлече сите војници од Авганистан

Ана Ололовска

Авганистанската Влада ги повика Талибанците да го продолжат прекинот на огнот

Ана Ололовска

Авганистан ослободи 100 талибански затвореници по прекинот на огнот

А1он