Разговори ЕУ, Русија и Украина на 12-ти септември

Од:

Претставници на ЕУ, Русија и Украина ќе се сретнат на 12-ти септември во Брисел, каде ќе разговараат за Договорот за асоцијација на Украина во Унијата, најави денеска еврокомесарот за трговија Карел де Гухт.

– Верувам дека ќе можеме да најдеме решение за трговските проблеми кои се создадоа како резултат на имплементацијата на Договорот за асоцијација и зоната за слободна трговија меѓу Украина и ЕУ, истакна Гухт на прес-конференција во Минск.

На состанокот се очекува Русија да биде претставена од министерот за економски развој Алексеј Уљукаев, Украина од шефот на дипломатијата Павел Климкин, додека ЕУ од еврокомесарот за трговија Гухт.

Би можело да ве интересира

Путин: Не нè радува ширењето на НАТО кон границите на Русија

Јеронимос: Прогласувањето автокефалност на Украинската православна црква е особено корисно за Православната црква

Татјана Ташкова

Спасовски: Денес останува да го завршиме тоа што е наша обврска – да ја внесеме Македонија во НАТО и во ЕУ

Татјана Ташкова

Заев: Убеден сум дека на 17 и 18 октомври ќе добиеме датум за почеток на преговори со ЕУ

Путин: Руската војска ќе се повлече ако побара идната сириска Влада

Шекеринска: Ние испорачавме резултати, очекуваме Унијата да покаже лидерство и да ги отвори пристапните преговори

Татјана Ташкова

Leave a Comment

four − four =