Расте бројот на заразени во Лисабон, викендов никој не смее ни да влезе, ни да излезе од градот

Од:

Жителите на Лисабон не смеат да го напуштаат градот за време на викендите, додека тамошните власти се борат со зголемениот број новозаразени со коронавирусот, соопшти денеска португалската Влада.

Забраната ќе важи од 15 часот во петок до 6 часот наутро во понеделник. Жителите надвор од областа на Лисабон нема да смеат да влезат во главниот град.

Во десетмилионската Португалија, вчера беа регистрирани 1.350 нови случаи на коронавирус, што е најголемо дневно зголемување од февруари досега. Повеќето нови случаи се идентификувани во и околу главниот град.

Скокот на бројот на инфекции се случи еден месец откако Португалија ги отвори границите за посетителите од Велика Британија и ЕУ.

Би можело да ве интересира

САД и СЗО договорија дополнителни студии за потеклото на коронавирусот

Ана Ололовска

Гугл и Фејсбук само на вакцинираните вработени ќе им дозволат да се вратат во канцеларија

Ана Ололовска

Бајден утре ќе нареди задолжителна вакцинација за сите вработени во сојузните органи

Жарко Настоски

Давид Алаба е позитивен на коронавирусот, само што дојде во Реал

Жарко Настоски

Бугарија врати осуммина шпански државјани од авион поради ковид-мерките

Жарко Настоски

Третата доза „Фајзер“ заштитува стопати повеќе од делта-сојот, тврди компанијата

Жарко Настоски