Расте бројот на уапсени во корупцискиот скандал во Брисел, „патот“ води кон Катар

Од:

Во истрагата за можна корупција во Европскиот парламент, белгиските истражители претпоставуваат дека организатор е поранешниот италијански пратеник Пјер Антонио Панцери, кој е приведен на распит.

Како бомба во европските кругови одекна веста дека белгиската полиција претресла 16 бриселски адреси на пратеници во Европскиот парламент.

Според белгиските медиуми, истражителите пронашле околу 600.000 евра во готовина кај италијанскиот политичар Пјер Антонио Панцери, кој е осомничен дека е организатор на корупција меѓу европратениците.

Панцери е член на италијанската политичка партија Артикуло Уно – која се одвои од Демократската партија во 2017 година. Од 2004 до 2019 година, тој беше член на Европскиот парламент на Прогресивната алијанса на социјалистите и демократите.

Во 2017 година, Европскиот суд во Луксембург му наложи на Панзери да му надомести на Европскиот парламент 83.764 евра трошоци. Ова се случи по истрагата покрената во 2009 година од Европската канцеларија за борба против измами за надоместување на трошоците на пратениците.

Од 2014 година, Панцери е член на Поткомитетот за човекови права на Европскиот парламент. Во периодот од 2017 до 2019 година дури беше и претседател на тој одбор. Во ова својство, во април 2019 година во Доха изјави дека Катар стана референца за заштита на човековите права и дека континуирано докажува дека е на вистинскиот пат.

Во 2019 година, Панцери стана ко-основач на непрофитна организација која промовира „борба против неказнивоста за сериозни прекршувања на човековите права и злосторства против човештвото“. Полицијата извршила претрес и во канцелариите на таа организација.

Освен Панцери, истражителите го сослушале и италијанскиот синдикалец Лука Визентини (53), кој живее во Брисел, а од 2011 година е секретар на чадор организацијата на Европската конфедерација на синдикати.

Тој дури беше избран за генерален секретар на Меѓународната конфедерација на синдикати, организација со 200 милиони членови ширум светот.

Во Европскиот парламент во Брисел беа претресени повеќе канцеларии на европратеници, меѓу кои и европратеници од Белгија, Италија и други земји, кои потоа беа запечатени до завршување на истрагата. Сите се поврзани со Панцери и неговата организација.

Белгиски Кнак наведува дека од неколку добро упатени извори дознале дека тоа е Катар и дека се води истрага дали Катар се обидел да влијае на позициите во Европскиот парламент на начин кој оди подалеку од класичното лобирање. Групата е поврзана и со „бизниси“ на африканскиот континент.

Под истрага вчера беше уапсена и потпретседателката на Европскиот парламент Ева Каили, која беше исклучена од ПАСОК, грчката партија од која беше делегирана во Европскиот парламент.

Би можело да ве интересира

Хаос во Брисел: Закани за можен терористички напад

Вооружени мажи се уапсени недалеку од седиштето на ЕК во Брисел

Горан Наумовски

Кајли во затвор работи за 0,75 евра на час

Штрајк на дел од јавниот сектор во Брисел за подобри работни услови и повисоки плати

А1он

(ВИДЕО) Напаѓач рани три лица во напад со нож во метрото во Брисел

Горан Наумовски

Брисел: Речиси 40 отсто од онлајн-продавниците користат манипулативни техники

А1он