Распореден најновиот американски носач на авиони „Ју-Ес-Ес Џералд Форд“

Од:

Американската воена морнарица за првпат го распореди најнапредниот носач на авиони „Ју-Ес-Ес Џералд Р. Форд“, да учествуваа на неколку воени маневри заедно со воени бродови на останатите држави-членки на Северноатлантската алијанса.

dobivaj vesti na viber

Носачот на авони со најнапредна технологија исплови од најголемата поморска база во светот „Норфолк“, во американската сојузна држава Вирџинија, во придружба на повеќе разурнувачи и други воени бродови.

„Џералд Форд“ заедно со бродови на воените морнарици на Франција, Германија и на Шведска, ќе учествува на неколку различни воени маневри, вклучително и вежбовни активности за противподморничка војна во Атлантскиот Океан.

Маневрите се одржуваат седум месеци откако Русија ја започна инвазијата на Украина и во време на растечки тензии меѓу Москва и Западот.

„Ју-Ес-Ес Форд“ е првиот носач на авиони од новата класа „Форд“ на американската воена морнарица. Класата е дизајнирана да носи повеќе авиони и да биде оперативна со помалуброен екипаж.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

САД најавија нов пакет санкции кон Северна Кореја

Пет лица пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго

САД размислуваат да ја прогласат групата Вагнер за терористичка организација

Ана Ололовска

САД: Хаким Џефрис избран за лидер на демократите во Конгресот

Ана Ололовска

Блинкен: НАТО загрижен поради военото јакнење на Кина

Ана Ололовска

Кирби: САД со сите сили и помагаат на Украина да ја поправи својата енергетска мрежа

Ана Ололовска