Ранг листа на светски армии за 2018 година на порталот „Глобал фајерпауер“

Од:

Меѓународни воени експерти објавија рејтинг на најмоќни армии во светот на специјализираниот воен портал Глобал фајерпауер (Global Firepower) за 2018 година.

Според најновиот рејтинг, пет воено најмоќни држави во светот се САД, Русија,. Кина, Индија и Франција.

Во Европа, Британија е на шестото место, Германија на 10, Италија на 11 место. Шпанија е на 19 место, Полска на 22 место, Грција на 29 место.

На Блискиот исток, Ирак е на 47 место, соседна Сирија на 49 место. Пред нив се Иран на 13 место, Израел на 16 и Саудиска Арабија на 26 место.

Македонија е на 118 место од 136 држави.Во ланското рангирање била на 122 место.

Србија е на 78 место, Бугарија на 60 место, Хрватска на 72. Словенија е на 92, Албанија на 86, Црна Гора на 121 и БиХ на 124 место.

Би можело да ве интересира

Русија воведе голема промена во регрутирањето војници

Писториус: 100 милијарди евра не се доволни за покривање на потребите на германската војска

Горан Наумовски

Тензично на Хималаите, Индија испраќа војска на границата со Кина

Тајвански војници собориле неидентификуван дрон близу кинески град

А1он

Неколку Израелци ранети во напад во палестинскиот град Наблус

А1он

Ковачевски: Гордо и достоинствено славиме 30 години јубилеј на Армијата