Ракетен напад во Јемен, 17 загинати

Од:

Јеменските бунтовници Хути истрелаа балистичка ракета во градот Мариб, контролиран од владата, при што загинаа најмалку 17 лица. Меѓу нив е и петгодишно девојче, соопштија официјални извори.

Ракетата погоди бензинска пумпа во областа Равда во Мариб и сите жртви се цивили, изјави претставник на локалниот гувернер.

Десетици луѓе беа ранети во експлозијата на ракетата, а никој од седиштето на бунтовниците досега не се огласил.

Новинската агенција САБА јави дека кратко време по ракетниот напад, бунтовниците Хути испратиле дрон со експлозив што уништил две амбулантни возила кои се движеле кон местото на експлозијата за да им помогнат на повредените.

Американскиот претставник во Јемен, Тим Линдеркинг го осуди нападот на бунтовниците и оцени дека ја пропуштиле можноста за постигнување мир во оваа земја.

Тој ги обвини Хутите дека имаат најголема одговорност за продолжување на седумгодишниот конфликт, кој „нанесе неописливо страдање на народот во Јемен“ и ги повика сите актери во конфликтот да ја прифатат „значајната регионална и меѓународна поддршка“ за мировниот план на ОН.

Во граѓанската војна во Јемен од 2014 година се убиени повеќе од 130.000 лица, а земјата се наоѓа во една од најтешките хуманитарни кризи во светот.

Би можело да ве интересира

ОН: Бројот на жртвите од војната во Јемен ќе достигне 377.000 до крајот на 2021 година

Ана Ололовска

Светска програма за храна: Во Јемен се одвива една од најголемите хуманитарни кризи во светот

Ана Ололовска

Бремена новинарка од Јемен загина во експлозија на автомобил

Десетици јеменски бунтовници убиени во близина на Мариб

А1он

Најмалку 200 загинати во судирите меѓу јеменските владини сили и бунтовниците околу Мариб

А1он

Јемен: Најмалку девет лица загинаа во експлозија на аеродромот во Аден

Ана Ололовска