Радев: Инцидентот во Полска е неприфатлив и претставува ризик за дестабилизација на целиот регион

Од:

Претседателот на Бугарија, Румен Радев, во врска со експлозијата на полската територија, изјави дека инцидентот во Полска, кој доведе до загуба на човечки животи, е неприфатлив, претставува ризик за дестабилизација на целиот регион и за проширување на територијалниот опсег на војната на Русија против Украина, јави дописникот на МИА од Софија.

Според Радев, „потребно е итно расветлување на овој опасен случај и преземање соодветни мерки“.

– Секој ден од оваа војна ја уништува иднината на Европа и на светот, рече Радев.

Тој смета дека одржувањето на современите одбранбени капацитети и зачувувањето на единството во Алијансата се од клучно значење за зачувување на мирот.

Министерството за надворешни работи на Бугарија на Твитер објави дека е „крајно вознемирено од експлозијата во Полска која резултираше со две човечки жртви“.

Во објавата се наведува дека Бугарското Министерство за надворешни работи внимателно следи што се случува и дека е во контакт со НАТО сојузниците за консултации.

Изразена е целосна солидарност со сојузникот Полска и се изразува став дека единството во НАТО и ЕУ е заедничката сила.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Украинците бараат нови авиони од четврта генерација, Бајден ја отфрли можноста: Расте притисокот во НАТО

А1он

Уапсен пар среде ресторан во Русија: Зборувале против војната, гостинот ги слушнал и повикал полиција

А1он

Познатиот економист Џефри Сакс: Конфликтот во Украина започна пред осум години, флертуваме со трета светска војна

А1он

Британското разузнавање: Русите се обидуваат да ги одвлечат Украинците во Бахмут

Горан Наумовски

Новинарка на руската телевизија НТВ силувана во Мелитопол

Горан Наумовски

Поранешен припадник на „Вагнер“ тврди: Оние што не сакаа да се борат беа стрелани