Рација во западна Германија, на мета ирачка криминална група

Од:

Полицијата во западниот дел на Германија рано изутрина изврши претрес на неколку локации поврзани со една ирачка криминална група осомничена за вмешаност во трговија со луѓе, трговија со дрога, нелегална трговија со оружје и фалсификување документи.

Во рацијата учествуваа повеќе полицајци во 11 градови во западната покраина Северна Рајна Вестфалија, со фокус на Келн и Рурската област, соопшти полицијата во Есен.

Портпаролката на полицијата Силвија Чапијевски рече дека се пребарани куќите на 34 осомничени, првенствено барајќи докази кои се однесуваат на нивните криминални активности.

Би можело да ве интересира

Џонсон на средба со Меркел во Берлин, пречекан со протести

Над 25 проценти од Германците имаат мигрантско потекло

Ана Ололовска

Рот: Мирот во Северна Ирска и интегритетот на европскиот пазар не се за преговори

Ана Ололовска

Германија денеска за првпат емитува 30-годишна обврзница со нула каматна стапка

Ана Ололовска

Затворена интернет-страница за изработка на бомби

Меркел: ЕУ разгледува практични решенија за ирската граница