Рааб: Поради штрајкот најмногу страдаат оние со најниски примања

Од:

Заменикот на британскиот премиер, Доминик Рааб денеска изјави дека Владата не смее да им дозволи на „милитантните синдикати“ да победат во штрајкот на железничарите, предупредувајќи оти исполнување на нивните барања може да доведе до спирала на инфлацијата.

dobivaj vesti na viber

Над 40.000 вработени ги напуштија своите работни места вчера, за време на првиот ден од најголемиот штрајк на железницата во Велика Британија во изминатите 30 години. Со тоа, се создаде хаос во сообраќајот.

– Мислам дека нема може да им дозволиме на синдикатите, на ваков доста милитантен начин што го одбрале, да победат во овој спор, бидејќи тоа ќе им наштети на најсиромашните во нашата заедница. Поради штрајкот најмногу страдаат оние со најниски примања, а така ќе биде и доколку навлеземе во таа спирала на инфлацијата кон што водат барањата на синдикатите, истакна Рааб за Скај њуз.

Синдикатите најавија дека штрајкот на железничарите би можел да го означи почетокот на „летото на незадоволство“ на кои ќе им се придружат наставниците, медицинските лица, комуналните работници, па дури и адвокатите вклучени во индустриската акција. Сето ова се случува во контекст на големите поскапувања на храната и горивата, кои ја туркаат инфлацијата кон стапка од 10 проценти.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Дете загина при експлозија на гас во куќа во Лондон

А1он

Британската централна банка ги зголеми каматните стапки на највисоко ниво во изминатите 27 години

На британските доброволци заробени од страна на руските сили во Украина ќе им се суди за платеништво

Катерина Павлова-Николовска

Русија воведе санкции против уште 39 Британци

Двојно зголемен бројот на деца кои користат електронски цигари во Велика Британија

Ана Ололовска

Десет лица осудени за сексуално насилство во Британија пристигнаа во Полска по инвазијата на Украина, соопшти британската полиција

Ана Ололовска