Путин воспоставува антитерористички штабови на крајбрежјето

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин наложи воспоставување антитерористички штабови во неколку крајбрежни региони, соопшти Кремљ.

Единиците ќе бидат организирани во Каспијск на Каспиското Море, во Мурманск на северозападот на Русија, како и во градовите Петропавловск- Камчатка и Јужно-Сахалинск на источниот брег.

Антитерористички штаб ќе биде воспоставен во престолнината на Крим Симферопољ.

Би можело да ве интересира

Кремљ: Договорен е прелиминарниот датум за видео-конференција Путин-Бајден

А1он

Москва чека одобрение од Вашингтон за средбата меѓу Путин и Бајден

Ана Ололовска

Марк Мили: Руската воена активност во близина на Украина е причина за „голема загриженост“

Ана Ололовска

Средба Блинкен-Лавров во Стокхолм за затегнатата ситуација околу Украина

А1он

Лојд Остин: Евентуален одговор на САД на дејствијата на Русија по однос на Украина ќе биде усогласен со меѓународната заедница

Ана Ололовска

Лукашенко призна дека Крим е руски, Украина протестира

Ана Ололовска

Leave a Comment

fifteen + twelve =