Путин: Во тек е трка за вооружување

Од:

Во тек е трка за вооружување меѓу Русија и САД, што почна откако Вашингтон се повлече од Договорот за ограничување на системот за противракетна одбрана, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин.

– За жал, во тек е трка за вооружување. И започна по повлекувањето на САД од Договорот за ограничување на ракетниот одбранбен систем, рече Путин. Тој нагласи дека Русија не прекршила ниту еден договор ниту се повлекла од кој било, пренесува ТАСС.

– Ова го направија нашите американски партнери и со цел да се ослободат од одговорноста, тие сега покажуваат со прст кон нас, додека медиумите ја надувуваат приказната во интерес на оние што ги плаќаат, рече Путин на пленарната сесија на Форум – Руска енергетска недела.

Тој, исто така, посочи дека бил изненаден од реакцијата на САД на фактот дека Русија развила хиперсонично оружје.

Би можело да ве интересира

Путин: Укинувањето на ветото ќе ги уништи Обединетите нации

А1он

Путин: Се уште не сум одлучил дали да се кандидирам за нов мандат

Путин пред новоизбраните пратеници во Думата: Мораме да ја забрзаме кампањата за вакцинација

Ана Ололовска

Путин до Ердоган: Турција е заштитена од гасната криза во Европа поради „Турски тек“

А1он

ОН: Ердоган и Путин да гарантираат мир во Идлиб

Ана Ололовска

Кулеба: Црвените линии на Путин се ограничени на руските граници

А1он