Путин во Хрватска крие јахта вредна 31 милион евра

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин во Хрватска ја крие својата луксузна јахта „Чајка“, која вреди неверојатни 31.6 милиони евра.

Луксузното пловило на Руската Федерација, со кое рускиот лидер сака да патува, „штрчи“ меѓу малите јахти усидрени на новото, но веќе многу популарно пристаниште Данка Кончар во Трогир, Далмација.

„Чајка“ во 2009. година била изградена во Турција под името „Лео Фун“, и тоа по нацртите на италијанскиот дизајнер Паола Калијари.

Две години подоцна за 40 милиони долари ја купил тогашниот претседател на Руската Федерација Димитриј Медведев, а матично пристаниште станало Сочи. Меѓутоа, се наведува дека подоцна пловилото го презел Путин како новоизбран лидер на Русија.

Би можело да ве интересира

Путин: Укинувањето на ветото ќе ги уништи Обединетите нации

А1он

Путин: Се уште не сум одлучил дали да се кандидирам за нов мандат

Путин: Во тек е трка за вооружување

А1он

Путин пред новоизбраните пратеници во Думата: Мораме да ја забрзаме кампањата за вакцинација

Ана Ололовска

Путин до Ердоган: Турција е заштитена од гасната криза во Европа поради „Турски тек“

А1он

ОН: Ердоган и Путин да гарантираат мир во Идлиб

Ана Ололовска

Leave a Comment

1 + 13 =