Путин: Влезот на Шведска и Финска во НАТО не е закана за Русија, но секако ќе одговориме

Од:

Коментирајќи го влезот на Финска и Шведска во НАТО, рускиот претседател Владимир Путин истакна дека неговата земја нема проблеми со овие земји, и дека нивниот влез не претставува закана, но дека одговорот на Русија во секој случај ќе следи.

dobivaj vesti na viber

Тој, исто така, нагласи дека НАТО се користи како инструмент на надворешната политика на една земја.

-НАТО се користи како инструмент на надворешната политика на една земја и тоа се прави многу агресивно, рече Путин.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Земјите-членки на НАТО ги потпишаа пристапни протоколи за Шведска и Финска

Земјите-членки на НАТО ќе ги потпишат пристапни протоколи за Шведска и Финска

Путин нареди продолжување на руската офанзива по заземањето на регионот Луганск

Горан Наумовски

Кремљ: Путин нема да му го честита на Бајден американскиот Ден на независност

Катерина Павлова-Николовска

НАТО утре ќе потпише пристапни протоколи со Финска и со Шведска

Шолц: Путин е во можност да ја продолжи војната уште долго време