Путин вели дека Русија е спремна да размени затвореници со САД

Од:

Русија е отворена за можна размена на затвореници со САД, изјави рускиот претседател Владимир Путин во пресрет на неговата средба со неговиот американски колега Џо Бајден.

– Да, секако, изјави Путин во интервју за Ен-би-си њуз, како одговор на прашањето дали би размислил за размена на затвореници – тема за која е можно да стане збор на нивната средба в среда во Женева.

Путин, исто така, ги отфрли како „лажни“ обвинувањата дека Русија стои зад кибер нападите против САД.

– Каде е доказот?, праша тој. – Ние сме обвинети за секакви работи, мешање во избори, кибер напади и така натаму, и ниту еднаш, ниту еднаш не се потрудиле да презентираат докази, само неосновани обвинувања.

Бајден вчера изјави дека понудата на Путин е „чекор во добра насока“, но Белата куќа подоцна појасни дека тоа не значи оти американскиот претседател ја прифаќа и се залага за предложената размена на затвореници.

Би можело да ве интересира

Бајден: Пандемијата на невакцинираните мора да престане, невакцинираните ја загрозуваатт економијата

А1он

Администрацијата на Бајден ја намалува употребата на гас што ја загрева климата

Ана Ололовска

Волстрит џурнал: Меркел го одбила првиот телефонски повик од Бајден во својство на претседател на САД

Ана Ололовска

Бајден: САД ќе донираат уште 500 милиони дози вакцини низ светот

А1он

Макрон денеска ќе разговара со Бајден за кризата со подморниците

А1он

Џонсон и Бајден ги синхронизираа политиките кон Русија и Кина

Катерина Павлова-Николовска