Путин: Со уставните измени претседателот и понатаму ќе може да разрешува

Од:

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска изјави дека доколку се усвојат најавените уставни промени, претседателот ќе ја задржи моќта на отпуштање на владини претставници кои не работат добро.

Тој вчера предложи уставни промени, кои би му дале можност да остане на власт и по истекот на претседателскиот мандат.

Во Русија денеска се избира нов премиер, откако Дмитриј Медведев поднесе оставка и ја распушти владата.

Рускиот Парламент ќе го разгледа денеска назначувањето нов руски премиер, именуван вчера од Путин, откако Дмитриј Медведев поднесе оставка и ја распушти владата.

Путин го назначи вчера Михаил Мишустин, малку познат шеф на руската даночна администрација, за нов премиер.

Михаил Владимирович Мишустин е економски политичар, кој од 2010 година ја извршува функцијата шеф на Федералната даночна служба.

Роден е на 3 март 1966 година и дипломирал на Московскиот универзитет за машинство каде ги завршил постдипломските студии. Во 1998 година, тој се приклучи на државната служба како асистент за системите за сметководство и информации за плаќање данок во Сојузната даночна служба.

Потоа, тој работел како заменик министер на Руската Федерација за даноци и такси, раководител на Федералната агенција за катастар и недвижнини под Министерството за економски развој, раководител на Федералната агенција за управување со посебни економски зони.

Тој е автор на три книги за даночна администрација и 40 научни текстови.

Мишустин беше еден од иницијаторите за отворање на Државното високо економско училиште, Институт за економија на недвижнини и во 2008 година поднесе оставка во јавниот сервис за да работи две години во партнерите во УФГ Капитал.

Во април 2010 година, беше именуван за директор на Федералната даночна служба.

Во биографијата на Мишустин се наведува дека тој е оженет, има три сина, е заинтересиран за спорт и игра хокеј, и е член на Надзорниот одбор на хокејарскиот клуб ЦСКА од Москва.

Би можело да ве интересира

Постигнат договор во ОПЕК за намалување на дневното производство на нафта

А1он

Русија со рекорден број заразени за 24 часа

Ана Ололовска

Вера Јурова: Лажни информации за новиот коронавирус доаѓаат до Русија

Ана Ололовска

Русија разви потенцијална вакцина за коронавирус, засега се тестира само на животни

А1он

Песков: Путин се тестира на Ковид-19 колку што е потребно

А1он

Руското Министерство за вонредни ситуации не препорачува користење вотка за дезинфекција

Ана Ололовска