Путин: Со уставните измени претседателот и понатаму ќе може да разрешува

Од:

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска изјави дека доколку се усвојат најавените уставни промени, претседателот ќе ја задржи моќта на отпуштање на владини претставници кои не работат добро.

Тој вчера предложи уставни промени, кои би му дале можност да остане на власт и по истекот на претседателскиот мандат.

Во Русија денеска се избира нов премиер, откако Дмитриј Медведев поднесе оставка и ја распушти владата.

Рускиот Парламент ќе го разгледа денеска назначувањето нов руски премиер, именуван вчера од Путин, откако Дмитриј Медведев поднесе оставка и ја распушти владата.

Путин го назначи вчера Михаил Мишустин, малку познат шеф на руската даночна администрација, за нов премиер.

Михаил Владимирович Мишустин е економски политичар, кој од 2010 година ја извршува функцијата шеф на Федералната даночна служба.

Роден е на 3 март 1966 година и дипломирал на Московскиот универзитет за машинство каде ги завршил постдипломските студии. Во 1998 година, тој се приклучи на државната служба како асистент за системите за сметководство и информации за плаќање данок во Сојузната даночна служба.

Потоа, тој работел како заменик министер на Руската Федерација за даноци и такси, раководител на Федералната агенција за катастар и недвижнини под Министерството за економски развој, раководител на Федералната агенција за управување со посебни економски зони.

Тој е автор на три книги за даночна администрација и 40 научни текстови.

Мишустин беше еден од иницијаторите за отворање на Државното високо економско училиште, Институт за економија на недвижнини и во 2008 година поднесе оставка во јавниот сервис за да работи две години во партнерите во УФГ Капитал.

Во април 2010 година, беше именуван за директор на Федералната даночна служба.

Во биографијата на Мишустин се наведува дека тој е оженет, има три сина, е заинтересиран за спорт и игра хокеј, и е член на Надзорниот одбор на хокејарскиот клуб ЦСКА од Москва.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Прв дел од руски ПВО систем испорачан во Србија

Ана Ололовска

САД: Русија шири дезинформации за новиот коронавирус

Ана Ололовска

Сандерс ја предупреди Русија да не се меша во американските избори

Ана Ололовска

ВИДЕО: Лансирани ракети кон руски Сухој над Идлиб, пилотот успеа да ги избегне

Предраг Петровиќ

Песков: Лажни се наводите на американските разузнавачи дека Русија се меша во кампањата во САД

Ана Ололовска

Американското разузнавање тврди дека Русија повторно сака да му помогне на Трамп на изборите

Ана Ололовска