Путин со инструкции за соодветен одговор на САД

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин издал инструкции за анализа на нивото на закана по американското тестирање на новата модификација на крстосувачка ракета и за мерките кои треба да се преземат за подготовка на симетричен одговор, соопшти денеска прес-службата на Кремљ.

Путин овие инструкции ги дал на состанокот на постојаните членови на рускиот Совет за безбедност, на кој се дискутирало за овој проблем.

– Земајќи ги предвид новите околности, издадов наредба на министерствата за одбрана и за надворешни работи, како и на други специјализирани агенции да го анализираат нивото на закана од САД за нашата земја и побарав да се преземат сеопфатни мерки за подготовка на симетричен одговор, порача Путин.

Би можело да ве интересира

Проектили паднаа во близина на Амбасадата на САД во Багдад

Ана Ололовска

(ВИДЕО) „Исплива“ шокантна снимка од Трамп: Ослободете се од амбасадорката Јовановиќ, исфрлете ја утре, не ме интересира

Ана Ололовска

Одбранбен правен тим: Смена на Трамп би била опасен преседан

Ана Ололовска

Нетанјаху: Планот на Трамп за Блискиот Исток ќе биде историски

Ана Ололовска

Москва: Седум кинески државјани префрлени во болница, се сомнева на коронавирус

Ана Ололовска

Русија го задржува правото на реципрочни мерки кон Бугарија

Ана Ололовска