Путин смени од должност 16 генерали, причина не е соопштена

Од:

Претседателот на Русија, Владимир Путин смени од должност 16 генерали од Министерството за вонредни ситуации, Министерството за внатрешни работи и од Истражниот комитет.

Според указот, 14 генерали се сменети од своите функции, а двајца се пензионирани. Причините за реорганизацијата не се соопштени, јавуваат руски медиуми.

Путин истовремено именувал и двајца заменици министри за вонредни ситуации, обвинител на Република Крим и Ленинградската област како и шефот на Истражниот комитет на Русија во Севастопол.

Би можело да ве интересира

Ганг: Односите меѓу Кина и Русија се фактор кој ќе донесе глобален мир и стабилност

Горан Наумовски

Путин: Не создаваме воен сојуз со Кина

Данилов: Кремљ ја зеде Белорусија како нуклеарен заложник

Путин: Ќе се открие вистината за експлозиите на гасоводите „Северен тек“.

Путин: Русија ќе стационира тактичко нуклеарно оружје во Белорусија

Горан Наумовски

Медведев: Москва се подготвува за украинската контраофанзива

Ана Ололовска